
Účinkující 30.9. - 1.10. 2022
Prof. RNDr. JAROSLAV TURÁNEK, DSc.
Pocházím z malého města Jemnice na jihozápadní Moravě a kvůli studiu a později i práci jsem
přesídlil do Brna, kde žili a působili vědec a kněz Johan Řehoř Mendel a básník Jan Skácel. Profesně se zabývám vývojem vakcína a cílených terapeutik. Také vyučuji na několika univerzitách.
Jsem ženatý, s manželkou jsme vychovali dva syny. Jeden je lékařem a druhý malířem a designérem. Prozatím máme jednoho vnuka a na cestě je vnučka. Úkol pokračování rodu jsem splnil.
Kromě vědecké práce, která mě doposud živí, mi přináší radost cyklistika, plavání a potápění, běh,
lukostřelba a turistika. To vše v kruhu dobrých přátel a tento kruh se rozšiřuje.
Věnuji se poezii a literatuře, historii a historii vědeckého poznání, fotografování a mírně i
zahradničení. Mám rád hudbu téměř všech žánrů a všechna čtyři roční období. V srdci a hlavě se mi prolíná křesťanství a zen, jako cesty pravdy a způsobu nezastřeného myšlení. Když někdy tápu na
cestě životem, řeknu si: „Neboj se, toliko věř“.
Prof. MUDr. ROMAN HAVLÍK
je ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc. Je to zkušený lékař, jenž publikuje doma i v zahraničí a během své profesní kariéry pracoval také na stážích v Londýně, Rakousku a Francii. Přesto, že funguje v systému klasické medicíny, je otevřen zkoumání schopností našeho těla a vědomí, jež klasická věda, zatím není schopna uchopit.
Možná by jako inspirace k tomuto setkáni stačilo pár jeho názorů jako člověka i lékaře. Například, že s přírodou nelze bojovat, ale souznít a hledat synergie, nebo že organismus chápe jako nedělitelný komplex duše a těla a nelze ovlivňovat jedno bez druhého……
Jaroslav Dušek
Známý český filmový a divadelní herec Jaroslav Dušek bývá v mediální zkratce často vykreslován jako podivín propagující jakýsi alternativní způsob života. Položme si ale otázku, co je na vnitřním ztišení, empatii nebo lásce alternativního. A co je tak zvláštního na naslouchání řeči stromů nebo kamenů, na životě v přítomnosti, úctě ke všemu živému a usilování o harmonii se sebou samým i vnějším světem? Pokud zredukujeme část života herce Jaroslava Duška na chůzi po žhavých uhlících, držení dlouhodobých půstů a k tomu napíšeme, že pracuje na vlastním propojení s božským principem galaxie, pak jej můžeme označit za "šílence" nebo se v duchu ptát, co tím vším ten Dušek vlastně sleduje? Přitom v podstatě říká jen to, co řada z nás podvědomě ví nebo alespoň tuší. A právě tím Dušek provokuje a přitahuje zároveň takové množství lidí. Jaroslav také velmi ctí tělo jako součást přírody a jejího rytmu a plynutí, věří v jeho moudrost a schopnost se navracet do stavu rovnováhy. Věřím, že při společné besedě, bude mít k tématu inteligentního pohybu, jistě co říci a rád bude odpovídat také na Vaše dotazy.
DOKTOR GUAN XIN M.D. Ph.D
Absolvoval Šanghajskou univerzitu tradiční čínské medicíny v roce 2001. V Číně je držitelem licencí pro léčbu jak západní, tak i tradiční čínskou medicínou. Během více než 20 let klinické praxe nasbíral rozsáhlé zkušenosti s diagnostikou a léčbou. Kombinuje akupunkturu, moxování, čínskou bylinnou medicínu a cvičení Daoyin s multifunkčním přístupem, zejména s ohledem na různé příznaky bolesti, gastrointestinální choroby, gynekologická onemocnění, nespavost a únavu. Byl vyslán nemocnicí Shuguang přidruženou k Šanghajské univerzitě tradiční čínské medicíny (jednou z NEJLEPŠÍCH nemocnic v Číně), aby od roku 2016 pracoval v prvním Centru tradiční čínské
medicíny zřízeném vládou nejvyšší úrovně ve Střední a východní Evropě. Byla zde zajištěna léčba během více než 20 000 návštěv místních pacientů. Je držitelem děkovného dopisu od zvláštního zástupce prezidenta České republiky.
VLADIMÍRA RYCHLÍK, DiS.
Denní rutiny jsou skvělá výzva k tréninku blahodárného pohybu. Minimal Fitness pro lenivé a moudré - praxe v průběhu dne aneb jak hravě čelit výzvám každodenních stereotypních pohybových zvyků a zlozvyků a vést své tělo k nejšťastnější verzi sebe samého. Pohybový specialista pro zdravý a funkční pohyb, masér s 25letou praxí, lektor. Popularizuji chytré a funkční pohybové návyky a jejich rozvoj pro dlouhodobé udržitelné bytí. Pohyb je vedený v souvislosti s vývojovou kineziologií.
Zaměřuji se na individualizovaný přístup. Specializuje se zvláště na ženy v období okolo menopauzy a dál, na péči o udržitelnost tělesného i duševního zdraví a dlouhověkou perspektivu v životním stylu. Je autorem projektu Zraju jako víno.
TIBI MORAVČÍK
Život se projevuje pohybem a proto studuji a prociťují pohyb člověka. V našem pohybu existuje mnoho aspektů. Abych s nimi vědomě spolupracoval, hraju si nimi samostatně, definuji principy na základě toho, co fungují, abych je mohl spojit s jedním holistickým obrazem. Synergizuji znalosti bojových umění, tance, fyzioterapie, chi kungu, zejména z hlubokých znalostí sebe sama ...
Ing. RADIM VALIGURA
Strávil velkou část své kariéry v prostředí profesionálního tenisu, kdy například v letech 2005-2007 stál jako trenér po boku bývalé světové jedničky Martiny Hingisové. Od roku 2008 se aktivně věnuje vývoji dynamických tréninkových forem fyzického tréninku pro zvyšování mentální odolnosti jednotlivců a týmů, které aplikuje napříč oblastmi vrcholového sportu a podnikání. V současné době tyto tréninkově - edukativní metody, spadající převážně do oblasti energetické psychologie a se
základem ve specializované kineziologii One Brain®, tvoří součást jak vzdělávacích programů školských institucí, sportovních svazů a klubů, tak se i podílejí na realizaci rozvojových procesů nadnárodních firem a korporací.
ZUZANA CHÝLKOVÁ
Narodila jsem se ve Frýdku-Místku, vystudovala to, co teď k životu vůbec nepotřebuji, zato mě baví spousta věcí. Možná je to tím, že mě baví samotný život! Od první třídy jsem tancovala závodně latinsko-americké tance, což mě neopustilo dodnes, jen se to přetransformovalo ve vášeň k salse. Vedu kurzy salsy jak pro páry, tak pro ženy. Přes tanec jsem se přirozeně dostala k hudbě a nyní hraji v africké bubenické skupině Simba Hula Watu. A od bubnování na djembe to není daleko k hudebnímu stylu hry na vlastní tělo - Body percussion. Společně rozezníme svá těla, která jsou dokonalým hudebním nástrojem. Bereme je všude s sebou, a tak si můžeme vytvořit vlastní hudbu kdykoli a kdekoli. Body percussion příznivě působí na naši psychiku, reguluje stres. Navozuje pocit sounáležitosti a radosti. Sladíme se a dostaneme do společného rytmu. A možná se naladíme na samotný tep života.
Renata Dębicka
Certifikovaná terapeutka v práci integraci jizev a kostí se svalovou povázkou (ScarWork®, Bonework®) podle konceptu Sharon Wheeler, osobní trenérka, masérka a absolventka školy strukturální práce s tělem v Toruni, díky které jako první v České republice získala osvědčení k praktikování Structural Bodywork podle konceptu Anatomy Trains®.Účastnice mnoha zahraničních školení věnovaných uvolňováním fascií pro strukturální rovnováhu. Významou událostí byla i opakovaná účast na pitvě lidského těla, ve vztahu zkoumání fasciální anatomie pod vedením Todda Garcia (majitele a ředitele Laboratories of Anatomical Enlightment inc. v USA)na lékařské fakultě v Katovicích. Představitelka autorského konceptu Wojciecha Cackowského Zoga Movement® pro Českou republiku. Lektorka autorských přednášek na téma fasciálního systému a emocionální anatomie. Překladatelka zahraničních školení se zaměřením na strukturální práci s tělem a v neposlední řadě zakladatelka portálu Vzdělání v pohybu. V každodenní praxi je pro mě nejdůležitější holistický přístup k člověku a ve volném čase se věnuji ilustracím lidské anatomii. Fascie "tělesný orgán" jehož důležitost v lidském těle byla doposud především alternativní teorií. Nyní se stává pojmem, o kterém se mluví čím dál hlasitěji. Během našeho setkání vás postupně provedu světem této vláknité sítě, která vytváří podpůrný kontinuální systém lidského těla a pomohu Vám pochopit základní souvislosti s poruchami pohybového aparátu.
MICHAELA SKLÁŘOVÁ
Michaela je profesionální lektorka čínských umění čchi-kung a meditací. Je autorkou vzdělávacího konceptu Živý čchi-kung a TAO ženy, které jako jediné akreditované programy u MŠMT tohoto druhu v celé ČR se specializují na vzdělávání široké veřejnosti a budoucích lektorů. Je zakladatelkou festivalu o životní síle ČCHI-FEST a centra pro vzdělávání a seberozvoj CENTRUM LORETO v Praze. Skupinové a individuální programy zaměřuje především na prevenci zdraví, dlouhověkost a posílení střevního mikrobiomu.
Čchi znamená v čínštině „dech“ nebo „vzduch“ a přeneseně též „vitalita“. Kung je obecný výraz pro „práci“ nebo „dovednost“. Výraz čchi-kung lze tedy přeložit jako „dechové cvičení“ nebo „práce s energií, životní sílou“.
Na společném workshopu budeme praktikovat účinná cvičení ve spojení s pomalým dýchání pro správný oběh čchi v těle. Ve zdravém těle proudí čchi hladce a nepřerušovaně, pohání krevní oběh, který zásobuje živinami každou buňku, posiluje naši obranyschopnost, trávení a nervové reakce. Má vliv na schopnost jasně uvažovat a rozhodovat, rozvíjet všechny smysly a udržovat vnitřní orgány v dobré kondici. Pohodlné oblečení a obuv sebou. Doporučení je dělat praxi bez hodinek, šperků a kovů. Více: https://www.zivycchikung.com/michaela-sklarova
KRISTÝNA SLEZÁKOVÁ
Společnost celosvětově prochází velkou transformací. V běžném životě jsme se často učívali být od dětství mistry v předstírání, ovládání se, skrývání emocí a věcí, které nás trápí. To se, naštěstí, mění a společnost se posouvá k otevřenosti a větší osobní svobodě, často na druhou stranu k opačnému extrému, přílišné koncentraci na sebe a své ego, snížené Vnímavosti k druhým. V autentickém pohybu velmi rychle opadají všechny zástěrky, pohyb nás učí návratu k naší podstatě. Nejenže jsme "čitelnější" pro okolí, ale hlavně poznáváme lépe sami sebe. Ještě intenzivnější je tento proces v kontaktu s partnerem či partnery. Objevujeme, zda nám více vyhovuje dělat druhému oporu nebo se naopak druhým odevzdat. Vnímáme, jak silné jsou tyto naše stránky a někdy i objevíme, že jedna z těchto polarit je pro nás náročnější až obtížná. Skrz vědomý dotek a prozkoumání těchto zákoutí můžeme různými cvičeními naše polarity vyrovnávat nebo je lépe přijmout. Během workshopu se budeme zkoušet lépe a vědoměji dotknout partnera a tím i sami sebe. Zkusíme si uvědomit, jak se cítíme, když máme někomu důvěřovat nebo když máme někoho podržet. A zkusíme najít cesty, jak najít v obou směrech větší jistotu.